okladka_kulturaArtykuł pt. "Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej wyrazem nowego spojrzenia na edukację lotniczą" współautorstwa dyrektora Centrum dr hab. inż. nawig Andrzeja Fellnera ukazał się w monografii „Kultura skrzydłami pisana” Januszewski S. (red.), Wrocław 2015.

W artykule przedstawiono nie tylko genezę, cele i sukcesy Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej, ale także przedsięwzięcia prowadzone przez Katedrę Technologii Lotniczych, bazującą na wieloletniej tradycji Centrum. Artykuł nawiązuje do wystąpienia dyrektora Centrum podczas konferencji „Kształcenie lotnicze w Polsce” zorganizowanej 21. września w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze.

Powstanie Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej stanowiło odpowiedź środowiska akademickiego Politechniki Śląskiej na rosnące zapotrzebowanie sektora lotniczego na inżynierów lotniczych. Powodzenie w koordynacji dwóch specjalności i idący za tym intensywny rozwój CKKLC doprowadziły do powiększenia kadry i potencjału Centrum oraz umożliwiło powołanie z dniem 1 września 2014 roku na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej Katedry Technologii Lotniczych. Kadrę naukowo-badawczą Katedry stanowią specjaliści w zakresie sektora lotnictwa cywilnego, nawigacji powietrznej a także szeroko rozumianego projektowania, analiz ryzyka i weryfikacji konstrukcji, mechaniki i aerodynamiki oraz bezpieczeństwa w transporcie. Baza kadrowa i zasoby laboratoryjne a także ścisła współpraca z przemysłem sektora lotniczego gwarantują naszym absolwentom nabycie interdyscyplinarnej wiedzy i bogatego doświadczenia w zakresie proponowanych specjalności a także silną pozycję na rynku pracy."