Drukuj
Kategoria: RPAS TEAM
Odsłony: 1680

Testy drona do nadzoru ruchu drogowegoKierowców i pieszych łamiących przepisy będzie rejestrował bezzałogowy statek powietrzny. Tak ma wyglądać nowatorskie rozwiązanie testowane przez śląską drogówkę. Prowadzenie testów możliwe jest dzięki współpracy mundurowych z Katedrą Technologii Lotniczych (KTL) oraz Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej (CKKLC) Politechniki Śląskiej. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpoczął testy drona zaprojektowanego przez pracowników KTL, CKKLC oraz zespół SKY TEAM RPAS.

ZOBACZ FILM Z TESTÓW 

Bezzałogowy statek powietrzny został przetestowany do działań związanych z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Urządzenie z góry, każdorazowo przez kilkadziesiąt minut, w kilku miejscach rejestrowało zachowania uczestników ruchu drogowego. Szczególnie oko kamery kierowane było na stosowanie się użytkowników drogi do sygnalizacji świetlnej, właściwe przekraczanie jezdni przez pieszych a także wykroczenia w relacji kierujący-pieszy takie jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na "pasach", wyprzedzanie, bądź też omijanie pojazdów, które zamierzają przepuścić pieszych znajdujących się na "zebrze" lub w jej pobliżu. Uwadze kamer nie umkną również tak częste wykroczenia jak niezapinanie pasów bezpieczeństwa, czy korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy.

W odległości kilkuset metrów od miejsca objętego nadzorem patrol policji wyposażony w laptopa, dzięki któremu mundurowi online widzą obraz z kamery umieszczonej na dronie, zatrzymuje kierujących pojazdami, którzy kilka sekund wcześniej nie stosowali się do przepisów kodeksu drogowego. Ponadto w rejonie obserwowanych przez drona pasów" kolejny patrol kontroluje osoby piesze, które w sposób nieprawidłowy przekroczyły jezdnię. Inauguracyjne, kilkugodzinne testy pokazały, jak wielu uczestników drogi lekceważy obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Ta innowacyjna metoda zapewne będzie miała swą kontynuację na terenie innych miast województwa śląskiego, w miejscach szczególnie niebezpiecznych.

Testy poprzedzają możliwość zawarcia porozumienia przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z Dyrektorem Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego w obszarze wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego do działań policyjnych. Dodać należy, że pomocne mogą być one również przy zabezpieczaniu imprez masowych, czy w czasie poszukiwań osób zaginionych. Prowadzone testy zakończyć się mogą wyposażeniem policji w drony i wyszkoleniem policjantów – ich licencjonowanych operatorów.

Testy dla policji są efektem wspólnych działań rozpoczętych w lutym, a w które zaangażowana była Katedra, Centrum oraz działający przy nich . O testach i ćwiczeniach ze  śląską policją napisano w:

http://www.dziennikzachodni.pl/motofakty/aktualnosci/a/katowice-policjanci-drogowki-beda-korzystac-z-drona,9957618/ 

http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,35063,20024981,policja-ma-nowy-bat-na-piratow-drogowych-dron-z-kamera-nad.html

http://www.tvn24.pl/katowice,51/katowice-policjanci-z-drogowki-testuja-drony,641593.html

https://www.facebook.com/katowicewyborcza/posts/10154089149390505

ODWIEDŹ STRONĘ "SKY TEAM RPAS"

ZOBACZ TEŻ:

✈ Testy drona KTL dla Policji (ZDJĘCIE)

✈ Dron KTL w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice (ZDJĘCIA+FILM)

✈ Studenci i pracownicy KTL testują drony... (FILM)

✈ Katedra Technologii Lotniczych od dziś ma własnego drona! (ZDJĘCIA)

{gallery}Gallery/dronwlasny,limit=0,random=1,width=100,height=100,gap_h=15,gap_v=15{/gallery}

Opracowanie na podst.: http://slaska.policja.gov.pl/kat/informacje/wiadomosci/171231,Poprawic-bezpieczenstwo-policja-rozpoczyna-testy-quotdronowquot.html