Niezwykle miło nam poinformować, iż do I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Lotniczej, nad którym Centrum sprawuje patronat, zgłosiło się 264 uczniów z 31 szkół z całej Polski! Dziś odbył się I etap konkursu. Uczniowie zmierzyli się z pytaniami o m.in. o sygnałach marszałka, największy samolot świata i zasady latania dronem.

loga poprawione VER4 1

GTL

I Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Lotniczej ma na celu propagowanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy lotniczej i kultywowanie tradycji lotniczych. Adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, interesującej się modelarstwem lotniczym oraz lotnictwem, młodzieży która wiąże swoje plany życiowe z branżą lotniczą. Organizatorem Konkursu jest Zespół Szkół w Porębie kształcący w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych. Konkurs przeprowadzany jest przy współpracy z Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej.

Do I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Lotniczej zgłosiło się 264 uczniów z 31 szkół z całej Polski, z takich miast jak m.in.: Rzeszów, Częstochowa, Kraków, Dęblin, Radom, Stalowa Wola, Katowice, Bytom, Poznań, Opole, Wrocław, Warszawa, Kluczbork, Lisie Jamy, Mielec, Krosno, Gliwice, Katowice, Wojkowice. I etap - szkolny składał się z 8 pytań, gdzie pytania 1-3 to pytania zamknięte (jednokrotnego wyboru), a pytania 4-8 to pytania otwarte. Uczniowie zmierzyli się z pytaniami o m.in. o sygnałach marszałka, największy samolot świata i zasady latania dronem. II Etap – finałowy Konkursu zorganizowany zostanie na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego "Katowice" w Pyrzowicach. Port ten, to jeden z najprężniej rozwijających się portów lotniczych w Polsce. Wydarzenie wspiera Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA.

Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku, gdzie zamieszczamy lotnicze ciekawostki i odsyłamy do artykułów, które pomogą przygotować się do konkursu.


Wydarzeniu patronują także: Urząd Lotnictwa Cywilnego, Stowarzyszenie Technicznych Szkół Lotniczych, Polish Aviation Club/Polski Klub Lotniczy, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, Sportowy Klub Modelarski Bobrowniki, Międzynarodowy Port Lotniczy "Katowice", Fundacja "Smyki na Start", firma śmigłowcowa AIRCOM. 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Śląski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Katowice Katowice, Starosta Powiatu Zawierciańskiego, Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej. 

Patronami medialnymi są: SAMOLOTY.PL wszystko o lataniu, TVP3 Katowice, dlapilota.pl, Przegląd Lotniczy, portal prtl.pl.

Sponsorem Konkursu jest Śląski Klaster Lotniczy oraz Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA. Udział w Konkursie jest bezpłatny.

Lotnictwo w naszym społeczeństwie zajmuje bardzo ważna rolę, cieszy się dużym szacunkiem i podziwem. Historia naszego lotnictwa, to wspaniałe karty zapisane w dziejach Polski i całego świata. Nie zapominamy też o dynamicznie rozwijającej się gałęzi lotnictwa, jaką jest wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Zakres tematyczny obejmuje takie zagadnienia jak:

  • - lotnictwo komunikacyjne,
  • - budowa statków powietrznych,
  • - bezpieczne latanie dronem,
  • - wybitne postaci w historii lotnictwa oraz legendy lotnictwa,
  • - lotnicze przesądy.

Literatura i przydatne strony www: 1. "500 zagadek lotniczych" - Bronisław Dostatni, Jan Zwierzyński 2. Fellner et. al., "Prawno-techniczny leksykon lotniczy z akronimami", Katowice 2015 3. Fellner A., Jafernika H, Fellnert R., "Meteorologia w transporcie", Gliwice 2016 4. RUCIŃSKI, TŁOCZYŃSKI, RUCIŃSKA, TRANSPORT LOTNICZY KONOMIKA I ORGANIZACJA, Gdańsk 2012 5. Balicki W., Kawalec K., Pągowski Z., Szczeciński J., Szczeciński S.: Historia i perspektywy rozwoju napędów lotniczych. Biblioteka Narodowa Instytutu Lotnictwa (zeszyt nr 23), ISBN:83-9239-98-0-4 6. Cymerkiewicz R.:Budowa samolotów 7. www.ulc.gov.pl 8. http://www.pansa.pl/ 9. www.pasażer.pl 10. https://www.facebook.com/followmetraining/ 11. www.dlapilota.pl 12. http://www.lotnictwocywilne.republika.pl/ 13. http://www.swiatdronow.pl/ 14. http://www.samoloty.pl/